Без чого не обійтися в поході — намету чи тенту? Новачки, ймовірно, виберуть намет, а от досвідчені аутдорники не відправляться у мандри без тенту! Це універсальне спорядження, яке можна використовувати різними способами, зокрема і для ночівлі. Компактний і легкий тент стане в нагоді буквально усім любителям активного відпочинку на природі. Однозначно, його варто включити в базовий список спорядження для походу.  

Зміст:

— Способи використання тенту в поході
— Види туристичних тентів. Як вибрати
— Як встановити тент у поході
— 8 способів встановити тент

Способи використання тенту в поході:

  • Захист від опадів. Найбільш очевидне, першочергове призначення виробу. Тент встановлюється швидше, ніж намет, тож у разі раптового погіршення погоди ви за лічені хвилини зможете зробити укриття. Під ним можна готувати та займатися іншими справами, тоді як в наметі список занять досить обмежений. Навіть на ходу тент не дасть вам промокнути — накрийтеся ним замість дощовика або ж відразу купіть трансформер 2-в-1 — Tarp Poncho від Sea to Summit. 

Дізнайтесь про інші способи захисту від дощу в поході.  

  • Захист від сонця. Цей пункт також всім зрозумілий: у літню спеку в наметі дуже жарко, а в тіні відкритого тенту куди приємніше відпочивати.

Не ігронуйте активне сонячне світло, обов’язково продумайте, як будете захищатись від сонячних опіків і перегріву. Більше про захист від сонця в поході.

  • Другий дах для намету. Не завадить в будь-яку погоду. Розтягнутий над наметом тент під час зливи додатково захистить укриття від промокання, а в спекотні дні знизить температуру і зменшить утворення конденсату всередині. Ще за допомогою тенту можна розширити “житлову площу” — закріпіть його перед входом, створивши “терасу” для зберігання речей, відпочинку, готовки їжі тощо.

Дует тент+намет особливо актуальний під час відпочинку в кемпінгу, коли табір розбивають надовго.

  • Зберігання речей. Під тентом зручно зберігати велосипеди, байдарки, заготовлені дрова, різне спорядження. Одним словом все, що залишається на вулиці і водночас потребує захисту від вологи та прямого сонячного проміння.
  • Дитяча зона і зоомайданчик. Невеликий тент підійде для облаштування безпечного місця для дітей на біваку (більше про походи з дітьми). Якщо мандруєте з собакою, і вона не спить з вами в наметі, теж залишайте її хоча б під тентом, а не просто неба.

  • Захист від вітру. Розтягнуте строго паралельно землі полотно від поривів вітру ніяк не вбереже, але якщо трохи почаклувати з конструкцією (як саме розкажемо пізніше), у вас вийде затишне, захищене від протягів та косого дощу місце для відпочинку.

Також тент використовують в якості вітрозахисного екрану для вогнища (бонусом навіс буде відбивати і утримувати тепло). Але пам'ятайте про правила пожежної безпеки і не розводьте вогонь надто близько! 

  • Місце для ночівлі. На це, можливо наважиться не кожний, та насправді походи без намету — нормальна практика. Тент дає захист від вітру, дощу та сонця, а це головне для хорошого укриття. Якщо спорудити з навісу подобу хатки і додати футпринт, отримаєте майже повноцінний намет! А ще можна спати в гамаку — в цьому випадку укриття роблять як зі звичайного тенту, так і спеціального для гамака. Особливо такий формат ночівлі подобається легкоходам, адже тент носити легше і зручніше, ніж намет. 

Крім основної сфери використання, де тент так чи інакше виступає в ролі прихистка, його застосувують і нестандартним чином. Зокрема, з цупкого водостійкого матеріалу можна зробити ноші для транспортування постраждалого туриста, ємність для збору дощової води тощо. 

Види туристичних тентів. Як вибрати

Здавалося б, тент — виріб досить примітивний, без якихось особливостей в плані матеріалу, конструкції. Але це не так. Вибирати тент для походу потрібно ретельно, враховуючи склад тканини, розміри, форму, тип кріплення тощо. Виріб має бути якісним і відповідати умовам використання — тільки в цьому разі тент дійсно буде універсальним і незамінним супутником у мандрах.

Матеріал

Склад тканини впливає на показники міцності, зносостійкості, водостійкості, вагу та об’єм виробу, еластичність тощо.

 

Переваги

Недоліки

Поліестер, покритий шаром поліуретану (Pu)

— міцний;

— недорогий;

— майже не розтягується у мокрому вигляді;

— невибагливий у догляді;

— добре захищає від вологи навіть під час затяжних дощів.

— великі об’єм і вага (порівняно з нейлоном);

— під час сильної зливи матеріал поглинає певну кількість вологи і потрібен час на його просушку.

Силнейлон, Si/Si (має силіконізований шар на лицьовій і зворотній стороні)

— висока міцність на розрив;

— легкий і компактний;

— водонепроникний, майже не намокає і швидко сохне;

— стійкий до дії ультрафіолету;

— довговічний.

 

— висока ціна;

— низька міцність на прокол, потребує акуратної експлуатації.

Нейлон Si/Pu

(внутрішня сторона покрита поліуретаном, а зовнішня силіконом)

— дешевший за силнейлон, але має схожі позитивні якості (міцний, водостійкий, не боїться ультрафіолету).

— важчий за силнейлон (але легший, ніж поліестер);

— менша міцність і довговічність (у порівнянні з силнейлоном).

Важливо. Нейлон без спеціальної обробки швидко псується під дією ультрафіолету і сильно розтягується — такий матеріал уступає по характеристикам поліестеровим тентам.

Бавовна + поліестер

— екстра міцний, стійкий до дії ультрафіолету та інших негативних факторів;

— дає хорошу тінь;

— DWR-просочення забезпечує високі показники водостійкості. 

Велика вага (приблизно у 3 рази більше синейлону) та об’єм. Для туристичних цілей не підходить, найчастіше використовується в стаціонарних конструкціях.

 

Зверніть увагу. На об’єм виробу у складеному вигляді, і, відповідно, зручність зберігання і транспортування, впливає не тільки розмір і матеріал тенту, а ще й те, як ви його пакуєте. Простий і зручний спосіб: складіть полотно по довжині в кілька разів і скрутіть в рулон, ретельно витісняючи повітря між шарами.   

Форма

Геометрія виробу також має велике значення, особливо якщо ви користуєтесь тентом в якості укриття для ночівлі.

  • Квадратні і прямокутні. Класичний універсальний формат, підійде для будь-яких цілей. Використовуючи різні способи установки, тенту можна надати різної форми: двоскатного даху, вітрозахисної стіни, хижки тощо. Прямокутник в цьому плані більш практичний і дає більше простору для конструювання, підходить для великих компаній.

Приклад: Kelty Noah's Tarp

  • П’ятикутні і шестикутні. Зазвичай це невеликі тенти з легких тканин, розраховані в першу чергу на ультралайт-походи. Навіс легко і швидко встановлюється,  добре тримає форму за рахунок збільшення кількості відтяжок. Зокрема, в такому форматі випускають тенти для гамака, про які ми вже згадували вище. За рахунок особливого крою вони відмінно захищають від вітру та вологи з усіх сторін.

Приклад: Hammock Ultralight Tarp від Sea to Summit

Перелічені варіанти тентів найчастіше використовуються в туризмі. Крім них, в продажу є каркасні конструкції, наприклад:

Тент-піраміда і намет-тент. По суті, це невеликий легкий намет без дна і каркасу (розтягується на трекпалицях) або з мінімальною кількістю дуг. Популярний серед ультраходів, соло-мандрівників та скітурщиків.

Намет-тент для кемпера. З його допомогою на вході в авто роблять захищену від сонця та опадів терасу (більше про відпочинок в автодомі).

На фото Easy Camp Motorhome Awning Fairfields.

Пляжний намет-тент. Невеликий і легкий, зазвичай має дно і кілочки для фіксації на піску. 

Тент-арка. Використовують зокрема як тамбур для намету.

Тент для похідного душу. Зробить гігієнічні процедури на природі більш комфортними, захистить від сторонніх очей та вітру (більше про гігієну в поході).

На фото тент-піраміда Big Agnes Gold Camp 5 Tarp

Складні каркасні навіси (крім пірамід і легких наметів-тентів) зазвичай використовують там, де вага та об’єм спорядження не мають великого значення: під час відпочинку в кемпінгі, на дачі, заміському пікніку, в автоподорожі тощо.

Розміри

Чим більша площа навісу, тим ефективніше він працює, однак пропорційно ростуть вага і об’єм, особливо для поліестеру. Тож для походу важливо підібрати оптимальний розмір — не надто великий і не надто малий.

Ідеальний варіант ви поступово вирахуєте на практиці, а для початку можна орієнтуватися на стандартні параметри:

  • Найменші тенти (від 1,5*2,5 м) розраховані на 1-2 чоловік.
  • Під середнім навісом (від 3*3 до 4.5*4.5) поміститься до десяти людей або маленька група разом з похідним столиком.
  • Для великих груп від 10 чоловік потрібен навіс довжиною мімімум 6 м.

Деталі

Щоб вибрати якісний довговічний тент, зверніть увагу на:

  • Якість швів, особливо в місцях з'єднання деталей (для великих розмірів). Вони мають бути проклеєні або силіконізовані, щоб забезпечити герметичність виробу. 
  • Місця кріплення розтяжок. Зони під петлі мають бути посилені і якісно прошиті.

  • Край полотна. Бажана обшивка тасьмою — це зменшує ризик розтягнення і деформації тенту.  
  • Комплектацію. Сюди можуть входити: шнури-розтяжки, кілочки, сталеві або фібергласові стійки (для каркасних моделей), чохол для транспортування. Якщо тент йде без супутніх комплектуючих (одне полотно) — не проблема. Все необхідне можна докупити або замінити підручними матеріалами (про це поговоримо далі).

Як встановити тент у поході

І знову може здатися, що ніякої специфіки у цій справі немає: розтягнув рівненько над головою — от і вся установка. Для короткочасного пікніка, можливо, й підійде, та для походу доведеться освоїти ряд навиків роботи з тентом:

  1. Перевірте комплектацію і стан спорядження. Огляньте полотно: чи немає на ньому проколів, порізів, чи герметичні шви (проклейка і силіконове покриття з часом руйнуються і їх треба поновлювати). Чи достатньо буде довжини розтяжок?
  2. Якщо в комплекті немає/недостатньо кріплень, візьміть відтяжки/паракорд:діаметром ≈2 мм для невеликих і/або силнейлонових тентів і ≈4 мм для великих і/або поліестерових. Щоб не перечепитися об кріплення в темноті, користуйтесь світловідбиваючим паракордом чи хоча б мотузками яскравого кольору.
  3. Продумайте, на чому будете кріпити навіс. Це можуть бути: дерева, зафіксовані в землі кілочки, гілки, трекпалиці, весла, велосипед (окремо або в комбінації). Для встановлення тенту на пляжі візьміть снігові кілочки, так як звичайні вилетять з піску від першого сильного пориву вітру.

  1. Доповніть тент корисними речами: москітною сіткою, футпринтом, кемпінговими ліхтарями і/або гірляндами, ремнабором з латками (на випадок проколів та інших пошкоджень). 
  2. Вивчіть спеціальні вузли. Для надійної і зручної фіксації важливо правильно прив’язувати відтяжки — сильно і водночас так, щоб було легко регулювати натяг і розв’язувати мотузку. Зокрема, радимо опанувати такі типи вузлів: Коров’ячий (для кріплення до кілочків), Штик (фіксація на деревах та інших опорах), Прусика (роблять на коньковій мотузці для легкого позиціонування тенту).

Порада. Щоб менше морочитись з вузлами, візьміть натягувальні замки/кільця — вони значно спрощують процес фіксації та регулювання натяжки.

  1. Навчіться будувати “халабуди” з тенту. Якщо в ваших руках квадратний або прямокутний тент, не обмежуйтеся стандартним способом установки у вигляді “плоского даху”. Змінюйте рівень нахилу, висоту кріплення, складайте полотно різними способами (їм присвячений наступний розділ), щоб отримати максимально зручне укриття для поточних потреб і погодних умов.

  1. Проведіть тренування. Розтягувати тент перший раз вже під час походу, коли сутеніє чи пішла злива — погана ідея. Зопалу буде важко орієнтуватися, що, як і до чого кріпити, і замість надійного укриття можна отримати кривий і протікаючий дах.

Спробуйте встановити тент у дворі чи найближчому парку. Відпрацюйте вузли, розберіться з конструкцією багатокутнього/пірамідовидного/каркасного тенту, а квадратний навчіться складати мінімум кількома способами.

Безпосередньо в поході старайтесь розтягнути тент відразу правильно, щоб не довелось все переробляти (повірте, після втомлюючого переходу вам це не сподобається). Дамо кілька порад:

  1. Обов'язково враховуйте напрям вітру. В штормову погоду тент може перетворитись на дельтаплан і полетіти разом з відтяжками і кілочками. Щоб не допустити цього, у вітряні дні вибирайте для бівака захищену деревами/скелями/пагорбами галявину, встановлюйте тент низько, задньою стороною проти вітру. 
  2. Якщо потрібна тінь, беріть до уваги положення сонця в поточний момент і траєкторію його подальшого руху. В спеку кріпіть навіс високо для хорошого провітрювання.
  3. Забезпечте відтік води, щоб під час зливи вона не накопичувалась на тенті і не розтягувала його.
  4. Перевірте, щоб над навісом не було гілок, які можуть пошкодити матеріал.
  5. Розкладайте полотно на рівній поверхні без гострого каміння та гілля.
  6. Якщо вам потрібні центральні опори для великого тенту без спеціальної посиленої зони на полотні, візьміть гілки або трекпалиці і обгорніть їх шкарпетками або іншим м’яким матеріалом — так ви не пошкодите тент.

8 способів встановити тент

Квадратні і прямокутні тенти — це як орігамі. Можна залишити “аркуш” рівним, або ж покрутити його, нахилити, скласти в кількох місцях — і отримати хороший прихисток в будь-яких умовах.

1. Дах на опорах

Класична конструкція, з якою впорається кожен. Використовують для ночівлі.

Для установки потрібні лише дві трекінгові палиці / рівні гілки /весла та кілочки. Спочатку кілочками фіксують одну сторону тенту, далі посередині полотна ззаду і спереду ставлять опору, формуючи симетричний трикутний дах, після чого закріплюють кілочками протилежну сторону*. Опори фіксують з допомогою відтяжок. 

На фото тент Trimm Trace.

В теплу безвітряну погоду “дах” можна встановити на відстані від землі, на високих опорах, і використовувати як навіс для кухні. В цьому разі нижні кути розтягують на відтяжках.

На фото тент Trimm Trace One.

 

2. Ріг/Хижа

Якщо трохи модифікувати попередню форму, вийде затишне, захищене з трьох сторін укриття для сну на природі.

Щоб звести таку споруду, закріпіть бокові частини тенту кілочками. Спереду посередині встановіть опору, а от задню частину розтягніть на землі і теж зафіксуйте кілочками. 

На фото тент Escapist Sea to Summit.

3. Дах на мотузці

Ще один простий і доступний метод установки на базі класичного трикутного даху. Довгу мотузку розтягують між двома деревами, перекидають через неї полотно, центрують його, розправляють “крила” і фіксують їх кілочками. Такий варіант, як і попередній, підійде для ночівлі.

Якщо ж закріпити несучу мотузку вище і зафіксувати кути довгими відтяжками, вийде відкрита “альтанка” для кухонної зони або відпочинку. Також конструкція підходить для встановлення над наметом.

Для захисту від вітру можна зробити асиметричний дах: широку сторону закріпити внизу кілочками, а з вузької зробити дашок, закріпивши краї довгими відтяжками. Таким же способом роблять “напівдах” на опорах з трекпалиць. 

4. Крило

Простий і швидкий спосіб встановити укриття для тимчасового відпочинку вдень. Не захистить від опадів, але створить тінь та затишок від вітру.

Одну сторону фіксують кілочками, а протилежну під невеликим нахилом (≈45°) натягують на дві опори і фіксують з допомогою відтяжок.

5. Г-подібний навіс

Ускладнюємо попередній варіант. Тент умовно ділимо на три частини — широку посередині і вузькі по бокам. Нижню вузьку фіксуємо з чотирьох сторін кілочками. Середню нахиляємо вперед і фіксуємо верхнє ребро на опорах або коньковій мотузці. А з крайньої формуємо дашок і фіксуємо відтяжками. Має вийти конструкція у формі нахиленої букви Г з підставкою.

Такий формат чудово підходить для стоянки на пляжі та для одиночної/групової ночівлі в горах в суху погоду. Якщо поруч розвести багаття, така форма тенту буде ефективно акумулювати тепло, але будьте обережні і не використовуйте для цієї цілі нейлонові навіси.

6. Навіс для гамака

Якщо у вас немає спеціального п’ятикутного тенту, спорудіть прихисток для сну в гамаку зі звичайного квадратного. Для цього натягніть над гамаком мотузку, і перекиньте полотно через неї таким чином, щоб його діагональ опинилась на мотузці. Закріпіть кути: верхні на несучій мотузці, нижні з допомогою коротких відтяжок і кілочків. Така конструкція захистить вас від вітру та опадів з усіх сторін.

В хорошу погоду можна також використовувати просте укриття в формі даху (3-й спосіб).

7. Flying Diamond

Попередній принцип установки (розвішування навісу по діагоналі) можна використовувати не тільки для гамака, а й для облаштування зони кухні і відпочинку. Конькова мотузка в цьому випадку не обов’язкова.

Конструкція досить проста. Два протилежні кути кріпимо високо (на опорах або відтяжками до дерева), а інші два — нижче (відтяжками і кілочками), формуючи “ромб з крилами”.

8. Шатро/піраміда

Це одна з найскладніших конструкцій, проте, якщо ви її освоїте, отримаєте практично повноцінний ультралегкий намет зі звичайного квадратного тенту. Укриття вітростійке, підійде навіть для зимових походів. Не будемо пояснювати на пальцях, як його спорудити — в цьому випадку краще переглянути туторіали на Youtube, наприклад цей.

Це — лише основні способи установки тенту, насправді їх кілька десятків, включаючи спеціальні конструкціїї з використанням каяків або велосипеду. Пробуйте різні варіанти, експериментуйте — можливо, ви взагалі вигадаєте власний ідеальний метод:)

Підведемо підсумки. Навіс ніколи не завадить в мандрах: велосипедних, піших і водних, влітку і в холодну пору року, в походах з наметом/гамаком і без них, в горах та на морі, для великих груп і соло-аутдорників. Але не забувайте, що ця річ розкриє весь потенціал, якщо купити якісний надійний тент в спеціалізованому магазині і знати різні способи його використання.