Чи потрібно боятися кліщів під час походу? Ці крихітні створіння здатні наробити чимало біди, тому контакт з ними важливо звести до мінімуму. Але не поспішайте повністю відмовлятися від активного відпочинку на природі — так ви лише позбавите себе чудового дозвілля, а від небезпечного укусу все рівно гарантовано не вбережетеся.

Кліщі чатують на людей не тільки в лісі, а й в міських парках, на подвір’ях — буквально скрізь, де є зарослі трави та кущів, купи прілого листя та інші тінисті хованки. Тож дійте розумно: додайте у список речей для походу засоби захисту від комах, правильно вдягніться, по можливості обходьте місця з потенційно високою концентрацією кліщів. Також пам'ятайте, що своєчасно надана невідкладна допомога в поході суттєво знижує ризик негативних наслідків укусу.

Зміст:

Наскільки небезпечні кліщі в поході?
Як правильно захищатись від кліщів?
     — Коли кліщі найактивніші і де їх найбільше?
     — Який одяг захистить від кліщів?
     — Як вибрати засіб проти кліщів?
     — Як вчасно помітити кліща на собі?
Вкусив кліщ — що робити?
     — Симптоми бореліозу/хвороби Лайма
     — Симптоми енцефаліту
     — Що буде, якщо не лікувати бореліоз та енцефаліт?
     — Чи потрібно везти знятого кліща в лабораторію?
     — Чи є вакцини від захворювань, які переносять кліщі?

Раніше ми вже частково торкалися теми небезпеки кліщів у статті про захист від комах на природі. Зараз же розглянемо питання більш детально і постараємося дати вичерпну інформацію, яка допоможе вберегтися від небажаних сусідів на природі. 

Наскільки небезпечні кліщі в поході?

Сам по собі укус не несе особливої небезпеки — проблема виникає тоді, коли комаха інфікована. Кліщі переносять збудників туляремії, марсельської гарячки, висипного тифу і ще більше сотні небезпечних хвороб, серед яких найбільш поширені та і небезпечні (зокрема в Україні) — кліщовий енцефаліт та хвороба Лайма (бореліоз).

Ендемічні райони (де найбільш розповсюджені інфіковані комахи) є в багатьох країнах Європи, Північної Америки, Азії. Зокрема, в Україні найбільше випадків зараження бореліозом та енцефалітом реєструють на Волині та в Карпатах — найбільш привабливих для туристів регіонах.

За даними МОЗ, через укуси кліщів до медичних закладів звертається близько 20 тисяч українців щорічно, і це тільки офіційна статистика! Хороші новини: далеко не кожен укус призводить до інфікування, оскільки:

  1. Небезпеку становлять не всі види кліщів, а лише іксодові. Зокрема, в Україні вірус енцефаліту та борелій найчастіше переносить європейський лісовий кліщ.
  2. Не кожен іксодовий кліщ — переносник. Так, в Україні інфікований кожен третій-четвертий представник виду.
  3. Навіть після укусу заразного кліща ви не обов'язково захворієте — головне якомога швидше і правильним способом позбутись “пасажира” (алгоритм дій детально розпишемо далі).

Тож, не поспішайте демонізувати кліщів і писати заповіт, як тільки виявите на шкірі одного з них. Водночас, пам'ятайте про ймовірність інфікування і можливі наслідки:

  • Одна комаха може переносити збудників одразу кількох хвороб, що ускладнює постановку діагнозу та подальше лікування. Часто смертельно небезпечні захворювання взагалі розпочинаються, як типовий грип.
  • Бореліоз призводить до ураження органів серцево-судинної та опорно-рухової систем, шкіри. Гостра форма за відсутності своєчасного адекватного лікування може перейти в хронічну та спричинити інвалідність.
  • Енцефаліт небезпечний ураженням центральної нервової системи, яке може призвести до інвалідності і навіть смерті. 

Як правильно захищатись від кліщів?

Кліщі — створіння цілеспрямовані і терплячі. Вони можуть довго сидіти у засідці, виставивши вперед лапки, щоб за першої ж можливості зачепитися за одяг людини чи шерсть тварини. Якщо не хочете стати для них “обідом”, серйозно поставтеся до профілактики.

Діяти потрібно одразу в кількох напрямках:

  • Об’єктивно оцініть ситуацію, враховуючи локацію, час року і доби, погоду. Чим більш ймовірний контакт з комахами, тим надійнішим має бути захист. 
  • Підберіть правильний одяг для походу.
  • Обробіть шкіру і/або одяг засобами проти кліщів.
  • Регулярно оглядайте себе і знімайте кліщів, поки вони не встигли присмоктатися.

Коли кліщі найактивніші і де їх найбільше?

Кліщі люблять помірно вологе і тепле середовище, а спеки, сонячних променів і посушливих місць уникають. Найактивніші вони в помірно теплу, похмуру і дощову погоду, особливо в травні та червні. В обідній час (приблизно з 11-ї до 17-ї) спекотними сонячними днями кліщі зазвичай мляві, проте все ще готові до атаки.

Період активності паразитів припадає на другу половину весни, літо і початок осені. Однак це не означає, що в інший час ви їх не зустрінете: навіть пізньої осені і посеред зими шанс укусу хоч і значно нижчий, але не нульовий. Гарантовано розминутися з кліщами можна хіба що в розпал морозів та сніжну погоду. Що, до речі, теж варіант, але пам'ятайте, що зимові походи потребують особливої підготовки.

Повертаємось до улюблених місць кліщів:

  • Найчастіше вони сидять в зарослях трави та кущах вздовж стежок (людських та тваринних), місцях гніздування птахів — тобто там, де ймовірність знайти чергову жертву найвища.
  • Найменше паразитів (або взагалі немає) в хвойних лісах на піщаниках, з бідною рослинністю. Найбільше — в листяних лісах, вкритих густим підліском, прілим листям, гнилими пеньками
  • Вище одного метра кліщі не піднімаються, і з дерев, попри розповсюджену думку, не падають. Якщо ви знайшли паразита на голові, то він, найімовірніше, доповз туди знизу.

Знаючи, де зазвичай ховаються кліщі, можна зменшити ризик неприємної зустрічі:

  1. Рухайтесь центром стежки, якомога далі від зарослів. Не піддавайтесь спокусі побродити чи повалятися у високій соковитій траві, якщо не хочете зайвих проблем під час мандрівки.
  2. Звільніть місце для привалу/біваку від гілок, хмизу, сухої трави. По можливості обирайте для зупинки сухі, “просмажені” на сонці ділянки (а щоб не спектися заодно і самому, встановіть тент).

Який одяг захистить від кліщів?

Найбільш надійний захист дає спеціальний захисний костюм (енцефалітка). Він має максимально закритий фасон (з капюшоном та ущільнювачами на манжетах), пошитий зі щільного матеріалу і просочений репелентом проти кліщів (зберігає захисні якості навіть після прання і прасування).

Купити енцефалітний костюм можна для походів в ендемічних регіонах, де концентрація іксодових кліщів надзвичайно висока. Але враховуйте, що такий одяг не відповідає стандартам екіпіровки для трекінгу: довго сохне, погано вентилюється, в цілому не розрахований на активний і довготривалий рух. Здебільшого його використовують рибаки, лісники тощо. Аутдорники ж найчастіше віддають перевагу спеціалізованому туристичному одягу, який теж частково  захищає від укусів за умови дотримання наступних рекомендацій: 

  • Максимально закрийте тіло: довгі рукава і штанини, облягаючий фасон та манжети стануть базовою перешкодою для кліщів. На цю роль, зокрема, добре підійде термобілизна.
  • Будь-яка щілина між шарами одягу — це шлях до голої шкіри. Тому забуваємо про стиль і заправляємо все: штани — в високі шкарпетки, футболку і куртку — в штани. Якщо рукава вільні, пришийте зсередини резинку, щоб тканина щільно облягала руки.  Уникайте гудзиків, кнопок — одяг має бути суцільний або на блискавці. Особливо ретельно захищайте ноги — вони перші в зоні ризику.  
  • На голову вдягніть кепку чи інший головний убір, довге волосся зберіть, а ще краще заплетіть колоски. Шию закрийте бафом.
  • Одяг світлого кольору допоможе швидше помітити кліща, а гладка текстура тканини не дасть паразиту легко зачепитися і швидко пересуватись.

Як вибрати засіб проти кліщів?

Запам'ятайте: засоби від комарів, мух, мошок та інших комах не допоможуть, потрібен саме спрей від кліщів*

*Згідно класифікації, кліщі — взагалі не комахи, а павукоподібні членистоногі, оскільки у них чотири пари ніг і немає крил. Але по факту найчастіше їх називають все ж комахами.

Засоби для захисту від кліщів діляться на дві основні групи:

  • Репеленти. Діетилтолуамід (ДЕТА) у складі препаратів з цієї групи відлякує паразитів, робить вас “невидимим” або непривабливим для них. Репелентами обробляють в першу чергу зони найчастішого контакту: ноги, зап'ястя, талію. Вони відносно безпечні і малотоксичні, тому підходять для обробки одягу і відкритих ділянок тіла, однак використання безпосередньо на шкірі все ж варто обмежити.

Приклад: BaseCamp DEET 50.

Зверніть увагу! Якщо йдете в похід з дітьми, не використовуйте для їх захисту репеленти з ДЕТА. Замість цього купіть дитячий спрей від кліщів, який містить IR3535, PMD Citriodol, Saltidin або інші безпечні речовини для відлякування комах.

Приклад: Lifesystems Expedition Natural, Lifesystems Tick.

Також є народні рецепти репелентів, найпопулярніші з яких містять у складі ефірні масла (лаванди, герані, м’яти, кедру тощо). Однак їх ефективність недостатньо висока. Крім того, ефірні масла часто викликають алергію, тому використовуйте їх з обережністю і не наносьте у чистому вигляді на шкіру. 

  • Акарициди/інсектоакарициди. До складу входить нейротоксична речовина піретроїд циперметрин, яка викликає параліч і/або подальшу загибель комах. Акарициди токсичні для людини, тому ними дозволено обробляти виключно одяг, взуття і спорядження! Нанесіть засіб на зовнішню сторону виробу (на відкритому повітрі!), дочекайтесь повного висихання, і лише після цього вдягайте.

Приклад: BaseCamp MGP Spray.

Також в продажу є репеленти-акарициди, які одночасно відлякують і паралізують кліщів — вони теж токсичні і наносяться строго на одяг.

Додатково: огляд репелентів від британського бренду Lifesystems.

Важливо! Ознайомтесь з інструкцією до препарату. Враховуйте вказаний час дії, метод нанесення (рівномірно чи смугами, на шкіру чи одяг). Перевірте термін придатності.

Як вчасно помітити кліща на собі?

Періодично оглядати себе на предмет наявності кліщів слід навіть коли ви вдяглися за всіма правилами і користуєтесь репелентами, і тим паче, якщо ні.

Кліщі, як правило, не кусають одразу. Спочатку вони чіпляються за те що, під лапу попаде. Перечікують, поки жертва активно рухається, а потім починають вибирати “місце для обіду” — на це може піти півгодини і значно більше, аж до кількох днів!

Важливо! В разі укусу віруси та бактерії проникають в кров людини не відразу, а поступово. Найвищий ризик зараження — на третю-четверту добу, найменший — до 24 годин. Невиявлений кліщ може триматися на тілі більше тижня і в таких випадках інфікування практично неможливо уникнути. Ось чому ви маєте вчасно виявити поганця і зняти його до того, як він присосеться, або хоча б в найближчий час після цього.

Момент укусу практично не відчувається, сама комаха досить дрібна (молоді особини/німфи взагалі крихітні і напівпрозорі), тож шанси вчасно побачити паразита на собі досить низькі, якщо не шукати його спеціально. 

  • Оглядайте себе і/або один одного приблизно кожні дві години.
  • Мінімум раз на день огляд робіть особливо ретельно, знявши одяг. Найзручніше робити це під час гігієнічних процедур в поході і/або зміни ходового комплекту одягу на бівачний.
  • Рухайтесь знизу вверх, приділяючи особливу увагу “найапетитнішим” для кліщів ділянкам тіла — з тонкою шкірою та близько розташованими капілярами: на згинах рук, під колінами, під пахвами, на шиї, вухах, волосяній частині голові, стегнах, сідницях, біля пупка, в зоні паху.
  • Знімати комах з одягу зручно з допомогою скотча або липкого ролика для чищення.
  • Після повернення з походу впевніться, що не прихопили кліщів додому. Ретельно огляньте шкіру та волосся, розберіть і почистіть спорядження. Все, що можна прати (одяг, спальник тощо) якомога швидше виперіть — просте витрушування не допоможе гарантовано позбавитись від випадкових попутників.

Важливо! Якщо йдете в похід з собакою, потурбуйтесь і про її безпеку: регулярно оглядайте тварину та знімайте з неї кліщів, а приблизно за тиждень до старту зробіть профілактичну обробку від паразитів.

Вкусив кліщ — що робити?

Незважаючи на всі міри безпеки, це все ж сталося: кліщ встиг вчепитися у вас своїми щелепами. Не панікуйте, але й не зволікайте: своєчасна, а головне правильно надана допомога значно знижує ризик зараження і буквально рятує життя!

Перше, що робимо — витягуємо кліща. Одразу забудьте про наступні популярні методи позбавлення від паразитів: припікати, стискати, видавлювати, заливати кліща олією, спиртом чи бензином — не можна! Все це не тільки неефективно, а й небезпечно, оскільки може сприяти швидшій передачі інфекцій та бактерій.

В ідеалі слід звернутися в медпункт, але це не варіант для походу, та й дістати кліща самостійно не так вже й складно:

  1. Використовуйте пристрій для видалення кліща (кліщосмик) — це може бути картка зі спеціальними вирізами або пінцет з крючками на кінцях. З допомогою кліщосмика набагато легше і швидше дістати комаху, тож обов'язково покладіть його в похідну аптечку!

  1. Якщо спеціального інструменту немає, використовуйте підручні засоби, наприклад,  звичайний пінцет або петлю з нитки. Також можна вирізати трикутний отвір на будь-якій пластиковій картці (див. фото), зробивши примітивний аналог спеціальної картки-кліщосмика. У крайньому разі діставайте пальцями, обгорнувши їх марлею чи серветкою.

  1. Необхідно зафіксувати інструмент якомога ближче до шкіри і голови паразита. Не хапайтеся за тіло кліща і тим паче не стискайте його.
  2. Повільно, без ривків потягніть кліща вгору. Не крутіть та не розхитуйте його.

  1. В ідеалі потрібно витягнути комаху разом з хоботком. Якщо фрагменти все ж залишились в рані, обережно дістаньте їх простерилізованою голкою.
  2. Місце укусу обробіть антисептиком. Той, хто витягував комаху, повинен ретельно вимити руки з милом. 

Після цього, за умови нормального самопочуття, можете продовжувати пригоду. Але після повернення з походу обов'язково зверніться до медичного закладу.

Перебування в ендемічному регіоні, контакт з паразитом більше 48 годин, поява характерних симптомів, дитячий або похилий вік, імунні захворювання, — ці та інші фактори підвищують ризик інфікування. В таких випадках слід пройти діагностику (аналіз на антитіла до Borrelia burgdorferi та до вірусу кліщового енцефаліту). Далі в залежності від результатів і стану пацієнта назначають антибіотикотерапію, симптоматичне лікування або іншу терапію.

Якщо зараження малоймовірне, у більшості випадків достатньо стежити за самопочуттям протягом 30 днів. У разі появи небезпечних симптомів (про них далі) потрібно негайно пройти курс лікування.

Симптоми бореліозу/хвороби Лайма:

  • Часто. Кільцеподібна повзуча/мігруюча еритема — почервоніння навколо місця укусу у вигляді кола, діаметр якого поступово збільшується. Еритема зазвичай з’являється не відразу, а через 1-4 тижні після укусу.    
  • Рідко. Грипоподібний стан: підвищення температури, головний біль, ломота у тілі, запаморочення, млявість, нудота, кашель, запалення лімфовузлів.

Симптоми енцефаліту:

  • Ранні прояви. Грипоподібний стан: головний біль, висока температура, нудота, блювання, діарея, біль у м’язах.
  • Друга стадія. Ураження нервової системи: порушення сну, галюцинації, розлади мовлення і слуху, втрата чутливості на окремих ділянках тіла, втрата свідомості.

Що буде, якщо не лікувати бореліоз та енцефаліт?

Ранні симптоми захворювань можуть зникнути самі по собі, без терапії. Так, грипоподібний стан у разі зараження бореліозом може триматись сім днів, а мігруюча еритема — кілька тижнів. Але якщо цих симптомів більше немає, це не означає, що пацієнт одужав — навпаки, в разі відсутності лікування хвороба може прогресувати і перейти в загрозливу для життя стадію.

Чи потрібно везти знятого кліща в лабораторію?

У цьому питанні думки лікарів розходяться. Одні стверджують, що це марнування часу,  і необхідно обстежувати виключно пацієнта. Інші, навпаки, наполягають на дослідженні паразита. Тож, по суті, рішення за вами і/або вашим лікарем.

Для проведення експертизи покладіть кліща (бажано живого і цілого) в чисту ємність з надійною кришкою, поставте на ній дату видалення кліща і протягом трьох діб віднесіть у лабораторію.

Чи є вакцини від захворювань, які переносять кліщі?

Сьогодні можна зробити щеплення тільки від кліщового енцефаліту. Вакцини від бореліозу та інших хвороб, які переносять кліщі, зараз не випускають.

Щеплення від кліщового енцефаліту в Україні не входить до списку обов’язкових — його роблять на свій розсуд і за власний кошт. На першому етапі протягом 5-12 місяців вводять три дози вакцини, через три роки — четверту, бустерну дозу. Далі проходити вакцинацію рекомендовано кожні п'ять років (читайте детальніше на сайті МОЗ).

Зміни клімату та інші чинники сприяють росту популяції кліщів та збільшенню періоду їх активності. Кількість випадків інфікування кліщовим енцефалітом та бореліозом, відповідно, теж зростає. У відповідь індустрія товарів для аутдору пропонує все більший асортимент ефективних засобів захисту від кліщів. А отже, попри всі старання, цим павукоподібним не вдасться вас залякати і змусити відмовитись від активного відпочинку на природі!