Гірськолижний сезон вже стартував? Ми вже розказали про найбільші курорти для катань на лижах та борді в Карпатах і дали поради, як підготувати спорядження (лижі, борд, черевики) до сезону. А тепер розберемося, як правильно одягатися для зимового відпочинку в горах, щоб було тепло і комфортно. Розказуємо, як вибрати гірськолижний костюм, що одягнути під нього, та які аксесуари захопити з собою. 

Зміст:

=  Як підібрати гірськолижний одяг: загальні правила
=  Як вибрати гірськолижну куртку
=  Як вибрати гірськолижні штани
=  Що надіти під гірськолижний костюм: вибираємо термобілизну і фліску
=  Необхідні дрібнички: шкарпетки, аксесуари, захист та інше

Як підібрати гірськолижний одяг: загальні правила

Перше правило: спеціалізований одяг

Купуйте гірськолижний одяг в спеціалізованому магазині, а не вдягайте на курорт щось з повсякденного гардеробу. Звичайний міський пуховик, шерстяний светр і джинси — набір, який гарантовано зіпсує відпочинок в горах!

Екіпіровка для катань має відповідний умовам використання крій, матеріали, функціональні деталі. Звичні нам бавовна, шерсть, натуральний пух в умовах гір стають жахом лижника. Вони швидко намокають і довго сохнуть, а це призводить до переохолодження. Тому акцент потрібно робити на сучасній синтетиці.

Гірськолижний одяг повинен мати:

  • Захист від вологи та вітру. Водостійкість матеріалу вказується в мм і буває від 1 000 до 20 000 мм. Мінімально прийнятний показник, — 5 000, — підійде для нетривалих катань. 7 000 — вже краще, в такому не страшно й в сніг плюхнутися. Для тривалих катань, складних погодних умов краще брати костюм з водостійкістю від 10 000 до 20 000 мм.
  • Високу паропроникність і продуману вентиляцію. Під час катань тіло нагрівається, пітніє, і дуже важливо, щоб зайве тепло швидко виходило назовні, а тканина добре відводила вологу з тіла (тобто поглинала піт і швидко сохла). Паропроникність, як і водостійкість, позначається в числах. Зазвичай ці показники стоять поруч через риску (наприклад, 20 000/10 000 або 20К/10К), де другою йде паропроникність, і чим вона вище, тим краще (мінімум 3000). Для додаткової терморегуляції на одязі роблять спеціальні вентиляційні вставки.
  • Зручний фасон. Одяг має прилягати до тіла, але не надто щільно, не сковувати рухи. Для сноубордистів фасон часто більш вільний, ніж для лижників, оскільки для них важлива максимальна свобода рухів.

Мінімумом спеціального одягу можна обійтись тільки в тому випадку, якщо ви збираєтесь спуститись зі схилу один раз за відпустку. Якщо ж катання в пріоритеті, і ви плануєте присвятити лижам не одну зиму, тоді варто зробити інвестицію в якісний гірськолижний одяг, який прослужить багато сезонів.

Друге правило: одягайтеся шарами

Відомий усім похідникам принцип одягу з трьох шарів так само актуальний і для гірськолижників.

  • Першим шаром завжди йде термобілизна (кофта і штани), головна задача якої відводити зайву вологу з тіла.
  • Другий — флісова кофта, яка виконує роль “обігрівача”. Залежно від інтенсивності катань і погодних умов цей шар можна прибрати, або ж, навпаки, посилити (наприклад, пуховим жилетом).
  • Третій шар — гірськолижний костюм. Його основна задача — захищати від вітру і вологи, тому утеплювач є далеко не в усіх моделях, і це нормально.

Третє правило: враховуйте погодні умови та інтенсивність навантажень

 Від цього залежить, наскільки теплим та стійким до вологи має бути ваш одяг. Також важливо адекватно оцінювати свій рівень підготовки і амбіції. Новачкам вистачить і недорогого костюму з базовим функціоналом, але чим більш продвинутим лижнимком ви стаєте, тим більш технологічним має бути ваш одяг.

Окремої уваги вартий гардероб фрірайдерів: враховуючи специфічні умови, одяг для фрірайду повинен бути яскравого кольору, мати високі показники водостійкості, карман під лавинний датчик тощо (детальніше про спорядження для фрірайду). Одяг для скітуризму теж трохи відрізняється від класичного гірськолижного — про це ми розказуємо у статті про скітур.

Як вибрати гірськолижну куртку

Третій, верхній шар одягу — найважливіший, і саме його вибору варто приділити найбільше уваги. За необхідності зекономте на флісці, термобілизні, аксесуарах, але костюм вибирайте найкращий з тих, які по кишені.

Головна задача гірськолижної куртки, як ми вже казали — не гріти, а захищати від вітру та снігу. Водночас вона має добре випускати пар, який відводять від тіла внутрішні шари одягу. Високі показники водостійкості в дуеті з хорошою паропроникністю мають тканини з мембранами — відома всім аутдорникам Gore-Tex та її аналоги (більше про мембранний одяг). 

Опціонально куртка для катання може бути з утеплювачем або неутеплена. Другий варіант підійде для відносно теплої погоди і/або інтенсивних занять, фрірайдерів та скітурщиків. З курткою без утеплювача легше регулювати ступінь утеплення: можна одягнути під низ тоншу/товщу фліску чи взагалі обійтись без неї.

Зверніть увагу. Є проміжний варіант — куртки 3-в-1, в яких флісова або пухова підкладка відстібається, щоб одягати її чи ні в залежності від поточної ситуації. Якщо все ж берете утеплену модель, віддавайте перевагу синтетичним утеплювачам (штучний пух, фліс), оскільки вони мають кращі показники гідрофобності (більше про синтетичні та натуральні утеплювачі).

Куртка має сидіти досить вільно, щоб надіти під неї термобілизну і фліску. Під час примірки обов'язково активно порухайтесь, підніміть руки, імітуйте рухи катання на лижах/борді. Куртка не повинна сильно задиратись, давити в плечах, під ліктями тощо. Моделі для сноубордистів зазвичай подовжені, оскільки в цьому спорті частіше доводиться присідати, падати на сніг, і додатковий захист стегон від вітру та вологи не завадить. Також вони, як правило, ширші.

Корисні деталі на гірськолижній куртці: 

  • Високий воріт з м'якою, приємною на дотик підкладкою.
  • Функціональні кишені: для скіпасу (на рукаві), маски (великий і еластичний), внутрішні та нагрудні для телефону і різних важливих дрібниць тощо.

Достатня кількість кишень дозволить мати під рукою все, що потрібно для катань на облаштованих трасах. А от скітурщикам і фрірайдерам все ж додатково потрібний гірськолижний рюкзак (краще спеціальний лавинний). 

  • Куліски на на капюшоні та по низу куртки — допомагають відрегулювати розмір, прибрати зайвий об’єм, перешкоджають задуванню і потраплянню снігу.
  • Манжети на рукавах — запобігають потраплянню снігу. Можуть бути подовженими з отвором для великого пальця — такий фасон не дає рукавам задиратись. Важливо, щоб конструкція манжетів не заважала надягати рукавиці/перчатки.

Як вибрати гірськолижні штани

Переходимо до другої частини гірськолижного костюму. Штани для катань, як і куртка, мають бути з захистом від вологи та вітру — за замовчуванням, і з утеплювачем чи без — в залежності від ваших потреб та умов використання. Загалом, краще взяти тонкі штани і доповнити їх за необхідності утепленою термобілизною. У разі ж з утепленими  “регулювати обігрів” в меншу сторону складніше.

Порада. Штани на схилах значно більше контактують зі снігом, ніж куртка, і навіть модель з високими показниками водостійкості за півдня активних катань може намокнути. Тож не зайвим буде взяти на курорт дві пари — щоб одягати одну, поки інша сохне.

Штани для лижників в міру приталені, для сноубордистів — більш широкі. В будь-якому разі, вони не мають заважати вільно згинати ноги, присідати. Зверніть особливу увагу  на верх штанів: талія має бути завищеною, щоб прикривати зону нирок. Пояс повинен бути еластичний: штани з жорсткою фіксацією будуть давити, сковувати рухи. Також, підбираючи розмір, враховуйте, що потрібно заправляти в штани термофутболку і фліску.

Зверніть увагу. Щоб “не загубити” штани на трасі, багато лижників користується спеціальними лямками/підтяжками, або ж вибирають напівкомбінезон. Важливо, щоб застібки швидко і легко розстібалися, і штани можна було без проблем зняти, не знімаючи куртку (наприклад для відвідування туалету).

З цієї точки зору класичні комбінезони менш практичні. Так, вони ідеально захищають поясницю, однак їх складніше одягати, та й підібрати модель, яка буде правильно сидіти, важче. І, звичайно ж, не вийде замінити лише верхню або нижню частину. Тому, вибираючи, що краще, — гірськолижний костюм чи комбінезон, — частіше лижники все ж віддають перевагу першому варіанту. А комбінезони здебільшого купують для дітей і початківців.

Корисні деталі на лижних штанах:

Що надіти під гірськолижний костюм: вибираємо термобілизну і фліску

Усі корисні функції гірськолижного костюму не розкриються на повну силу, якщо підібрати неправильні внутрішні шари. Передусім потрібно потурбуватись, щоб  тіло залишалось сухим навіть під час інтенсивних навантажень. А за це в першу чергу відповідає термобілизна.

Гірськолижні термоштани і термокофта вбирають піт і швидко виводять його до зовнішніх шарів. Такі властивості забезпечує спеціальний склад і структура матеріалів. Здебільшого використовують синтетику. Є бюджетні моделі з комбінацією синтетика+бавовна, але цей варіант менш надійний і практичний.

Для додаткового утеплення можна взяти термобілизну з шерстю — але не звичайною, а мериносовою. Вона приємна на дотик, гіпоалергенна, швидко сохне і має безліч інших переваг. Крім того, є синтетичні матеріали, які імітують шерсть і ідеально підходять для виготовлення утепленої термобілизни (наприклад, Polar Bear від Accapi).

Важливо! Під термобілизну надягайте спортивну нижню білизну з синтетики, яка також буде сприяти відведенню вологи з тіла і адекватній терморегуляції.

Термобілизна для катань на лижах чи борді вовинна мати анатомічний крій: добре прилягати до тіла, але не передавлювати тканини, не сковувати рухи. Шви мають бути плоскі (звичайні натирають шкіру). Більше про особливості вибору термобілизни для аутдору.

На термобілизну надягають середній, утеплюючий шар. Початківці та любителі можуть кататись і в звичайній толстовці, але значно комфортнішою і теплішою буде флісова кофта.

Фліс — це синтетична тканина, яка імітує властивості вовни (наприклад, гріє навіть у мокрому стані), і водночас має позитивні якості синтетики (швидко сохне, зносостійка тощо). Флісові кофти бувають різної щільності та відрізняються за типом плетіння волокна — про це ми детально розказуємо у статті про переваги флісу та особливості вибору фліски.

Гірськолижники  зазвичай вибирають тонкі фліски — вони мають високу паропроникність і як для середнього шару їх щільності буде достатньо. Краще брати модель на повній молнії, щоб легко знімати кофту за необхідності. Якщо на гірськолижній куртці є капюшон, подовжені манжети, то аналогічні деталі на флісці будуть зайвими.

Зверніть увагу. Фліска, насправді — не обов’язковий елемент гірськолижного аутфіту. Вправним активним райдерам буде тепло в термобілизні і костюмі. Також в флісці буде жаркувато в теплі, сонячні дні. Але якщо ви новачок і поки їздите повільно, часто падаєте на сніг, або на вулиці сильний мороз, флісова кофта точно не завадить. Також її можна надягати на час підйому або на прогулянку, а безпосередньо перед спуском знімати і ховати в рюкзак.

Необхідні дрібнички: шкарпетки, аксесуари, захист та інше

Ми підібрали базові предмети гардеробу для катань на лижах та борді. Але не менш важливо захистити від вітру, вологи та холоду інші ділянки тіла: стопи, шию, долоні, голову та обличчя. Також не забувайте про захист від можливих травм.

Гірськолижні шкарпетки

Товсті вовняні шкарпетки, придбані на сувенірному базарі в Карпатах, веземо додому, а на катання беремо технологічні гірськолижні шкарпетки. Чим вони відрізняються від звичайних повсякденних?

  • Склад. Здебільшого використовують синтетику — вона відводить вологу, швидко сохне. Самі розумієте, як це важливо на схилах, де ноги майже гарантовано намокнуть якщо не від снігу, то від поту точно. Для сильних морозів і/або неквапної їзди можна взяти шкарпетки з вмістом мериносової вовни.
  • Анатомічний крій. Шкарпетки добре сидять на нозі, але не передавлюють шкіру, не сповзають і не перекручуються. Як правило, вони високі — мінімум до середини гомілки.
  • Додаткові деталі (є не в усіх моделях): посилені вставки на п'яті і носку, компресійні ділянки (зменшують навантаження на ноги, покращують кровообіг тощо).

Зверніть увагу! Обов'язково приміряйте шкарпетки разом з черевиками. Щодо самого гірськолижного взуття, цю тему ми детально обговоримо в майбутньому. А поки зазначимо, що лижні/сноубордичні черевики мають надійно фіксувати ногу, але не спричиняти дискомфорт, здавлювати носок чи п’ятку. Під час підбору взуття враховують жорсткість, вагу, тип протектора, ширину колодки, спосіб шнурівки тощо.

Гірськолижні перчатки/рукавиці

Під час катань важливо захистити долоні від холоду, вологи і травм. Особливо це критично для сноубордистів, які частіше торкаються снігу руками. А для лижників має значення ще й зручний надійний хват, щоб тримати палиці.

Рукавиці чи перчатки? В рукавицях тепло за рахунок групування пальців, але в перчатках значно зручніше регулювати кріплення та робити інші потрібні маніпуляції, тож вибирайте на свій розсуд.

Початківці можуть користуватись звичайними повсякденними аксесуарами, а от продвинутим спортсменам варто купити гірськолижні перчатки/рукавиці. В чому їх особливість?

  • Матеріал. Віддавайте перевагу моделям з мембраною, яка захистить руки від снігу та вітру. Водночас зверніть увагу на паропроникність — рукавиця має “дихати”, щоб руки не потіли. Утеплений варіант чи ні — залежить від погодних умов та особливостей організму: наприклад, у жінок руки мерзнуть сильніше, ніж у чоловіків. Можна також вибрати рукавиці з софтшелу - матеріалу, який поєднує шари мембрани і утеплювача (більше про Softshell).
  • Анатомічний крій: виріб облягає руку і водночас сидить вільно, не передавлює шкіру. Рука легко згинається в кулак, кінчики пальців не впираються в тканину. Манжети довгі, зручно фіксуються і запобігають попаданню снігу всередину.
  • Додаткові корисні деталі: пластини для захисту зап'ястя, знімна підкладка, кармани для грілок*, вшита серветка для протирання маски, сенсорні вставки (для користування смартфоном), нековзкі вставки на долонях тощо.

*До речі, про грілки — обов'язково беріть їх з собою на схили. Сучасні туристичні грілки компактні і тримають тепло від 1,5 до 13 годин. Є одноразові та багаторазові — дізнайтесь, в чому їх різниця та як користуватись грілками.

Шапка, бафф і балаклава

Для захисту від холоду голови та шиї є два варіанти: комплект шапка+баф або ж суцільна балаклава.

  • Шапка має бути еластичною, простої лаконічної форми, добре сидіти (не сповзати, не перекручуватись). Обов'язково приміряйте її разом з шоломом. Матеріал — синтетика (фліс, поліестер, акрил) або синтетика+мериносова шерсть. За необхідності також можна взяти модель з вітрозахисною мембраною. Шви — плоскі, а ще краще взяти безшовну шапку.
  • Бафф замість шарфа — однозначно, хороша ідея. Він добре сидить, не заважає. Форма труби та еластичні матеріали дозволяють використовувати бафф також як маску. Є класичні всесезонні моделі та спеціальні зимові (утеплені флісом і/або з мембраною).
  • Балаклава надійно закриває голову, шию, ніс та рот. Це варіант для тих, хто катається багато за будь-яких погодних умов. Але вона не така універсальна, як набір шапка+баф.

Аксесуари для захисту від травм і ультрафіолету

Кожен лижник і сноубордист повинен мати гірськолижну маску і шолом — це мінімальний набір для захисту від травм. Шолом в рази зменшує ризики серйозних пошкоджень черепа, і на більшість витягів без нього взагалі не пускають — читайте про це та особливості вибору шолому. Маска захищає очі від сонця, снігу, мілкого сміття, яке летить в обличчя на трасі — її вибору ми теж присвятили окрему статтю.

Порада. Сонцезахисні окуляри на курорт теж беріть — їх зручно носити між катаннями та на прогулянці.

Не забудьте захистити від дії ультрафіолету не тільки очі, а й шкіру - в горах обов'язково наносьте на обличчя крем з SPF, а губи змащуйте бальзамом з SPF (захистить від сонця та обвітрювання).  

За необхідності користуйтесь іншими аксесуарами для профілактики травм: захисними накладками на корпус, кисті, передпліччя, коліна, гомілки тощо.

Якісний, грамотно підібраний гірськолижний одяг — це вже половина ваших успіхів на сніжній трасі. Коли тепло (але не жарко), сухо і зручно, можна сконцентруватись на тому, для чого, власне, ви й приїхали в гори, та отримувати насолоду від катання. Тож, гайда в зимові гори за новими враженнями, але спочатку — за новеньким лижним костюмом в один з магазинів Shambala.