Гірськолижна маска — не просто корисна, а одна з найголовніших частин екіпіровки райдера! У вас можуть бути найкращі черевики, лижі/борд і гірськолижний костюм, але вони не гарантують безпечного і приємного спуску, якщо їхати “всліпу”. Щоб гірськолижна маска забезпечувала ідеальний огляд та довго служила, важливо потурбуватися про правильний догляд та зберігання аксесуара.

Основні проблеми, з якими можна зіткнутися — це бруд, запотівання, поява тріщин і пошкодження спеціального покриття (антифогового, антивідблиску, дзеркального тощо). Розказуємо, як усунути та запобігти появі цих недоліків.

Зміст:

Як чистити маску від снігу та бруду на трасі і після катань?
Що робити, щоб маска не запотівала?
= Як зберігати і транспортувати лижну маску?
= Що робити з подряпинами і стертим антифоговим покриттям?

Зверніть увагу. Наш гайд стане в нагоді в першу чергу новачкам, які вперше стають на лижі чи сноуборд. Але й досвідчені спортсмени знайдуть в статті багато корисного. Також нагадуємо, що регулярного догляду потребують лижі і сноуборд  — цій темі ми присвятили окрему статтю.

Як чистити маску від снігу та бруду на трасі і після катань?

Перше, що спадає на думку — доглядати за гірськолижною маскою точно так само, як за сонцезахисними окулярами. Однак це буде помилкою, так як дані речі, хоч і схожі за функціоналом, та вироблені з різних матеріалів. Лінзи маски більш гнучкі і тендітні, особливо внутрішня частина, а тому й догляд за ними має бути більш делікатним.

В першу чергу розберемося, як швидко почистити маску під час катання:

  1. Ніколи не витирайте бруд та воду з зовнішньої поверхні лінзи рукавицею, шапкою, фліскою чи іншими підручними матеріалами. Тканина + часточки снігу, бруду на ній можуть пошкодити лінзу, залишити подряпини.
  2. Краплі води/сніг в ідеалі не треба взагалі нічим витирати, а замість цього дати їм висохнути. Та якщо на це немає часу, для очищення використовуйте виключно м’яку мікрофібру — зазвичай з неї виготовлений м’який чохол для маски, і часто виробники рекомендують використовувати саме його для догляду за лінзами. Також ви можете користуватися спеціальними серветками з мікрофібри. Радимо покласти в кишеню одразу кілька, щоб під рукою завжди була чиста суха серветка.

Важливо. Тримайте чохол і серветки в чистоті, регулярно періть їх, адже брудна мікрофібра з часточками пилу не набагато краще підходить для очищення лінз, ніж ті ж самі перчатки.

  1. Старайтесь не терти лінзи — краще злегка промокніть вологу серветкою. Внутрішню частину без зайвої потреби взагалі краще не чіпайте!
  2. Якщо на маску налип сніг, зніміть її і легкими постукуваннями струсіть все, а залишкам вологи дайте висохнути або обережно промокніть мікрофіброю. Не намагайтесь відколоти намерзший лід чи сніг — в цьому випадку потрібно зігріти маску (руками/під курткою/занести в приміщення) і дати льоду розтанути. Інакше — привіт, мікротріщини.

Після катання за необхідності можна помити маску:

  1. Обережно дістаньте лінзу з оправи (якщо це дозволяє конструкція), та промийте її кілька хвилин під теплою водою. В більшості випадків вода це все, що знадобиться для догляду. Не використовуйте агресивні миючі засоби! Якщо забруднення не відмиваються водою, зовнішню частину лінзи можна помити розчином м’якого мила з нейтральним pH.
  2. Внутрішня частина лінзи найчастіше має покриття проти запотівання (антифог), і цей шар, особливо в мокрому стані, вкрай чутливий до механічних і хімічних пошкоджень! Тому ніколи не тріть цю частину і не наносьте на неї миючі засоби.
  3. Після миття струсіть воду з лінзи і дайте їй повністю висохнути за кімнатної температури. Часто зустрічаються рекомендації просушити маску феном (на холодній температурі) або сушаркою для рук — так допустимо робити, але вкрай обережно, оскільки можна не розрахувати температуру, відстань, силу потоку повітря і зіткнутися з деформацією матеріалу. З цієї ж причини не сушіть маску біля батареї, обігрівачів.
  4. Коли лінза повністю висохне, за необхідності обережно протріть сліди від крапель мікрофіброю.
  5. Не використовуйте для очищення вологі серветки! В їх складі може бути спирт та інші складові, які пошкодять покриття лінзи.
  6. Не протирайте лінзу паперовими серветками, туалетним папером — навіть найм’якіші з них мають у складі мікрочастинки дерев’яної стружки, яка діє як м’який абразив і може призвести до подряпин.
  7. Оправу протріть вологою/сухою мікрофіброю або промийте теплою водою і дайте висохнути за кімнатної температури. Якщо поролон та ремінці надто забруднилися, можна почистити їх м’яким миючим засобом.

Рекомендації по догляду за гірськолижними масками від відомого бренду Oakley:

Порада. Якщо збираєтесь кататися цілий день, беріть дві маски. Під час обідньої перерви першу, мокру маску можна залишити в готелі/камері схову, і надіти другу — чисту і суху. Також хорошою ідеєю буде взяти маску з комплектом змінних лінз — в разі обледеніння, сильного запотівання чи забруднення, ви зможете швидко зробити заміну і продовжити кататись.

Що робити, щоб маска не запотівала?

З проблемою запотівання маски гірськолижники стикаються часто. Різниця між температурою теплого тіла та зовнішнього холодного повітря призводить до накопичення конденсату і, в результаті, “туману” перед очима. На жаль, гарантовано позбутися цього ефекту на 100% не вийде, однак можна його мінімізувати.

Перш за все, щоб менше стикатися з запотіванням, потрібно правильно підібрати гірськолижну маску

  • Посадка. Маска має щільно прилягати до обличчя (особливо в районі носу, щік та переносиці), щоб тепле повітря, яке ви видихаєте, не потрапляло всередину.
  • Вентиляція. На виробі мають бути вентиляційні отвори, через які буде виходити тепле повітря і заходити холодне, таким чином рівняючи температуру всередині і назовні.

  • Антифогове покриття. Це спеціальний шар на внутрішній стороні лінзи, який розсіює вологу по поверхні, перетворюючи краплі і пар на прозору водяну плівку. Є практично в усіх сучасних масках*.

*Інколи райдери свідомо відмовляються від масок з антифоговим покриттям і користуються бюджетними моделями, які можна протирати навіть зсередини, не ризикуючи стерти той самий спеціальний шар. Не беремося стверджувати, наскільки це практично, але, можливо, варто розглянути і такий варіант (наприклад, в якості запасної маски). 

  • Особливості конструкції і додаткові функції. Більшість масок сьогодні роблять з подвійною лінзою, яка діє за принципом металопластикових вікон: буферний простір між лінзами ізолює зовнішню частину від внутрішньої, таким чином зменшуючи ефект запотівання.

На ступінь накопичення вологи також може впливати форма лінз: сферичні, як правило, запотівають трохи менше, ніж циліндричні. Крім того, виробники постійно експериментують і пропонують аудиторії інноваційні рішення: наприклад, маски з підігрівом або вбудованими міні-вентиляторами.

Читайте детально про те, як вибрати гірськолижну маску.

Отже, у вас є ідеальна маска, підібрана по всім правилам, і… все рівно вона постійно запотіває. В такому разі варто перевірити, чи правильно ви нею користуєтесь:

  1. Слідкуйте, щоб вентиляційні отвори завжди були відкриті. Шапка, шолом, бафф, налиплий сніг можуть перекрити доступ повітря і звести функцію отворів нанівець.
  2. Дбайливо доглядайте за маскою, щоб не пошкодити антифогове покриття — про це ми детально вже розказали вище.

  1. Підберіть правильний шолом — можливо, ваш погано вентилюється, тепле повітря з чола не встигає виходити через отвори на шоломі, і в результаті обличчя перегрівається. Також обов’язково перед покупкою приміряйте маску разом з шоломом. Більше про вибір гірськолижного шолому.

  1. Якщо мерзне лице, і ви весь час натягуєте бафф на рот і ніс або носите балаклаву, замініть їх на модель з вентиляційними отворами в районі рота (наприклад, на Buff Microfiber Balaclava), і тоді тепле повітря, яке ви видихаєте, не піде одразу наверх і не потрапить під маску.
  2. Одягайтесь так, щоб не перегріватись. Чим вам спекотніше, тим більше тепла виходить через голову, і тим більша різниця температур під маскою і назовні. Тому регулюйте теплообмін, знімаючи/додаючи шари, і одягайтеся відповідно погоді та інтенсивності навантажень. Розстібайте блискавки (основну та додаткові вентиляційні), щоб випустити зайве тепло. Більше про те, як одягнутися для катання на лижах та борді.

  1. Не зсувайте маску на лоб або шапку — волога з них (піт, талий сніг) одразу осяде конденсатом на лінзі. На шолом, за необхідності, можна, але перед цим ретельно струсіть його від снігу та крапель води.
  2. Не надягайте холодну мокру маску. Це не тільки дуже неприємно, так ще й вся волога з поролону під дією тепла тіла перетвориться на пар і осяде на лінзі. Тому добре просушуйте і зігрівайте маску перед тим, як надіти її.
  3. Якщо займаєтесь скітуром і фрірайдом, знімайте маску на час підйому вгору — підвищені фізичні навантаження гарантовано призведуть до нагріву тіла, і маска буде запотівати тільки так. Під час сходження замініть її сонцезахисними окулярами.

  1. Під час підйому на витягу залишайте маску на очах. Виключення: якщо користуєтеся крісельним підйомником з вітрозахисним екраном, маску, навпаки, можна зняти.

Що робити, якщо маска все ж запотіла:

  • Трохи зачекайте — має спрацювати вентиляція і антифогове покриття, і проблема вирішиться сама по собі.
  • Якщо лінзи запотіли частково, і огляд не повністю обмежений, починайте спуск. Зустрічний потік холодного повітря під час катання “активує” вентиляцію, і лінзи стануть прозорими на ходу.
  • Не знімайте запотівшу маску на морозі, інакше весь конденсат миттєво перетвориться на кірку льоду.
  • Не протирайте конденсат рукавичкою чи іншими речами.
  • Замініть лінзу/маску на запасну суху. 

Як зберігати і транспортувати лижну маску?

Пошкодити маску можна не тільки в процесі катання, а й в період, коли вона лежить без діла: між поїздками, під час транспортування. Знайти улюблену маску з тріщиною, деформаціями чи іншими ушкодженнями вкрай неприємно, тож, щоб цього уникнути,, правильно зберігайте і перевозьте її:

  • Не допускайте контакту з твердими, абразивними поверхнями. Завжди кладіть виріб в “рідний” чохол з мікрофібри.
  • Для транспортування м’який чохол з маскою помістіть в жорсткий кейс, шолом або гірськолижні черевики.
  • Перед тим, як заховати виріб до наступної поїздки, очистіть його від забруднень і добре висушіть.
  • Зберігайте маску в чохлі, за кімнатної температури в темному місці. Не залишайте її в машині на морозі, або на сонці. Не кладіть надовго на торпеду і не вішайте на дзеркало заднього виду.

Що робити з подряпинами і стертим антифоговим покриттям?

Носитися весь час з маскою, як з кришталевою туфелькою, попри все бажання, ніяк не вийде. І навіть за умови ретельного догляду і дотримання всіх правил використання з часом на ній можуть з’явитися великі та малі подряпини і сколи, стертися антифогове покриття тощо. Що ж робити в цьому випадку? Можливо, вдасться ще трохи продовжити життя виробу:

  • Якщо на лінзі є мілкі подряпини, але вони не заважають огляду, можна продовжувати користуватися маскою далі. А от якщо пошкодження сильні, негативно впливають на зір і перекривають огляд, тоді залишається тільки замінити маску/лінзу — ніякі шліфувальні пасти та інші народні методи ситуацію вже не виправлять.
  • Стерте антифогове покриття можна частково відновити за допомогою спеціальних спреїв проти запотівання. Але наносити їх потрібно постійно, а ефект буде не такий сильний, як від заводського покриття. Популярний спосіб натерти лінзу зубною пастою не тільки не допоможе, а, навпаки, ще більше пошкодить поверхню.

Правильний догляд та експлуатація значно збільшать термін служби гірськолижної маски — як мінімум, вона залишиться в гарному стані на кілька сезонів. І, головне, прозора маска, яка добре сидить на обличчі, стане запорукою комфортного і безпечного катання.

Також нагадуємо, що наші поради будуть найбільш ефективними, якщо користуватися якісними масками від провідних виробників. Купити їх завжди можна в мережі магазинів Shambala.